יום חמישי, 2 בדצמבר 2010

צבעי אקריליק - יתרונות, חסרונות, ומעט היסטוריה


סקירה קצרה על האמנים וצבעי האקריליק


הצבע האקרילי פותח לראשונה ב-1950 בתור חומר לצביעה בתוך הבית, ונהפך לחומר זמין בדרך מסחרית בתוך סטודיו ב-1960.

המונח אקריליק מתייחס לעובדה שפיגמנט הצבע תלוי בתחליב פולימר אקרילי.

בניגוד לצבעי שמן, שבהם פיגמנט הצבע תלוי בשמנים (שמן פשתן בדרך כלל), בצבעי האקריליק המים משמשים לשילוב הפיגמנט בצבעי האקריליק.בהתאם לשימוש בטכניקות הציור, ציורי האקריליק יכולים להיות דומים בטכניקה שלהם לציורי שמן או אקוורל וגם להיות מיושמים באופן שונה, כי למרות הכל זה ציור אקריליק - לא שמן או צבעי מים.כיום קיימים שני סוגים של צבעי אקריליק בשוק. אני מתייחסת אליהם כאל צבעי אקריליק מסורתיים וצבעי אקריליק חדשים.צבעי אקריליק מסורתיים הם מהירי ייבוש ונמצאים בשוק ב-50 השנים האחרונות. צבעי אקריליק חדשים אינם מתייבשים במהירות ואף ניתן לעבור עליהם מחדש לאחר הייבוש.היתרונות והחסרונות של צבעי האקריליק, אקריליק מסורתי או אקריליק "חדש"אקריליק מסורתי:1. רמות רעילותיתרונות - צבעי אקריליק הם על בסיס מים. כלומר הם יכולים להיות מדוללים במים מהברז (ללא תוספת של חומרים רעילים). בנוסף, את הצבע הרטוב מהמכחול ניתן לנקות עם סבון ומים ולא במדלל טרפנטין.חסרונות - צבעי האקריליק עלולים להכיל בכל זאת כמות זעירה של חומרים רעילים בתוך הפיגמנטים שלהם, בדיוק כמו כמה מצבעי השמן.

צבעי אקריליק מתייבשים מהר לכן שימוש ב- retarder(מעכב ייבוש) משמש להאיט את זמן הייבוש של האקריליק, מה שמצביע שלעתים כן משתמשים בחומרים רעילים אך בכמות זעירה.
2. זמן ייבושיתרונות - צבעי אקריליק מסורתי מתייבשים במהירות ולכן אין צורך לחכות זמן רב עד להמשך הציור בין שכבות הייבוש. הציורים מתייבשים בתוך כמה דקות עד כמה שעות.חסרונות - מאחר שצבעי האקריליק מתייבשים במהירות, לא ניתן לערבב בקלות בין צבעים וליצור מצב של "רטוב על רטוב" - טכניקה פופולארית מאוד בצבעי שמן.צבעי אקריליק גם מתייבשים במהירות על לוח הצבעים. כיום יש לוחות מיוחדים שנועדו להאריך את החיים של צבע האקריליק מחוץ לשפופרת. ייבוש איטי מהווה בעיה גדולה עבור ציירים.

3. עמידותיתרונות – צבעי שמן עמידים כנגד נזקי הזמן, ולעתים זקוקים לכיסוי של שמן נוזלי או לקה כדי שלא ייסדקו וישמרו את הציור בשלב מאוחר יותר. הודות לכך, אנו מוצאים כיום ציורים ששייכים לציירים מהמאות הקודמותחיסרונות – צבעי האקריליק קיימים רק 50 שנה – עדיין לא ניתן לבחון אם הם יחזיקו מעמד עד לאחר כמה מאות שנים. אין ספק שצבעי האקריליק נראים עמידים כמו צבעי השמן, אך יש לזכור, הם עדיין לא עברו את מבחן הזמן כמו צבעי השמן.

אקריליק מהדור חדש:1. רמות רעילות בשימוש בתוספיםאין הבדל בין צבעי האקריליק המסורתי וצבעי האקריליק מהדור חדש, למעט העובדה שלא נצטרך להשתמש בתהליך מזוג צבעים על הבד במאיט ייבוש (רעיל) כדי להאט את זמן הייבוש.2. זמן ייבושיתרונות - צבעי אקריליק מהדור החדש האריכו את זמן הייבוש, כדי לאפשר לאמן המצייר להשאיר את הפלטה סגורה כשאינו מצייר, במצב לרטוב למשך מס'' ימים. כמו כן, בטכניקות רטוב על רטוב ניתן להשתמש בצבעים מהדור החדש כמו בצבעי שמן, בלי
retarder (מעכב ייבוש)חיסרונות - אם אתם אוהבים שהאקריליק שלכם מתייבש מהר מאוד, (אבל לא תמיד זה מצב רצוי).3. שינוי וחידוש הצבעיתרונות: כשהמים מתאדים בצבע הציור יבש למגע, כך שאפשר לעבד שוב חלקים בתוך הציור, ז"א אפשר למשוך זמן עבודה רצוף בציור.חיסרונות - ציור אקריליק רטוב עלול לגרום לנזילה של הצבע.4. עמידותיתרונות - בדיוק כמו צבעי שמן המסורתי.חיסרונות - עדיין נעשים מאמצים להוכיח את תוחלת החיים של צבעי האקריליק, ואין שום דבר היכול להוכיח באופן חד משמעי את עמידות הצבע במבחן הזמן.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה